دانستنی های حشره کش فایکام

اطلاعاتی که در اینجا داده می شود اختصاص به حشره کش کارباماتی با فرمولاسیون قابل تعلیق در آب و 80 درصد ماده موثر بندیوکارب می باشد.

حشره کش فایکامموارد مصرف فایکام :

سم فایکام حشره کشی از دسته کاربامات هاست که برای انواع سمپاشی سوسک،سمپاشی مورچه،سمپاشی مگس،سمپاشی پشه،سمپاشی عقرب،سمپاشی ساس،سمپاشی بید،سمپاشی زنبور،سمپاشی خرخاکی،گوشخیزک،سمپاشی عنکبوت،سمپاشی رتیل،سمپاشی موریانه،سمپاشی هزارپا و سمپاشی کنه های حیوانی به کار می رود.

فایکام هنگام سمپاشی بو ندارد،سمپاشی با فایکام لکه نمی گذارد و بخارات سمی در فضا منتشر نمی سازد. علاوه بر این دوام حشره کش فایکام بسیار طولانی است. به همین جهت مناسبترین حشره کش برای سمپاشی کارخانه های مواد غذایی،سمپاشی انبارهای مواد غذایی،سمپاشی منازل و رستورانها،هتلها،بیمارستانها،کشتیها،هواپیماها،کشتارگاه ها،کارگاه های شیر و لبنیات،دامداریها، مرغداریها،کارگاهها و ساختمانهای صنعتی و اماکن مشابه شناخته شده است.

فایکام باید توسط شرکتهای سمپاشی و یا مراجع بهداشتی مورد مصرف قرار گیرد. این سم در تاریخ 1253/12/14 به تصویب هیئت نظارت بر سموم رسیده است.

احتیاطات سم فایکام:

هنگام سمپاشی از هر گونه تماس سم با دهان بپرهیزید. در صورت آلودگی پوست یا چشم با سم فوراً محل آلوده را بشویید. لباسهای آلوده به سم را قبل از استفاده مجدد بشوئید. از تنفس و کار در محلی که سم پراکنده می باشد خودداری کنید.دست و صورت را بعد از سمپاشی و قبل از غذا خوردن یا کشیدن سیگار بشویید.

در حین سمپاشی از خوردن غذا و کشیدن سیگار خودداری کنید.مواد غذایی را قبل از سمپاشی خارج کنید. سطوح یا وسایلی را که مستقیماً با مواد غذایی در تماس خواهد بود آلوده نکنید. از پاشیدن مستقیم سم روی انسان،حیوان،لباس و رختخواب خودداری کنید. در حین سمپاشی حیوانات را از محل دور کنید.این سم برای ماهیها مضر است. از آلوده کردن مجاری آب و جویها بپرهیزید. روی گیاهان و محصولات نباتی که مورد استفاده انسان و دام قرار می گیرد سمپاشی نکنید و از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کمکهای اولیه :

در صورتیکه فایکام خورده شود. اگر بیمار هوشیار باشد وی را وادار به استفراغ کردن نموده و در صورت بیهوش بودن بیمار را بدون تاخیر به پزشک یا بیمارستان برسانید.

راهنمایی برای پزشک : این حشره کش حاوی سم کاربامات است که مهار کننده آنزیم کولین استراز میباشد. توصیه می شود که از سولفات آتروپین با دوز 2 میلی گرم برای بالغین به صورت تزریقی لستفاده شود.

توجه : این سم جز در موارد ذکر شده نبایستی مصرف شود.

روش مصرف فایکام :

پودر فایکام را باید در آب حل کرده و توسط سمپاش های دستی یا موتوری روی سطوح مورد نظر بپاشید. ابتدا مقدار آب مورد نظر برای سمپاشی را بریزید و بعد پودر فایکام را به صورت ذکر شده در دستور العمل به آن اضافه کنید. سم را هم بزنید تا محلول شیری رنگ یکنواخت ایجاد شود . از سمپاشی با فشار زیاد اجتناب کنید. ذرات ریز سم در فضا بصورت معلق باقی می ماند. در صورتیکه سمپاش آلوده به مواد روغنی باشد .ابتدا آن را با آب و پودر صابون بشویید . اگر محلول مدتی در سمپاش باقی بماند قبل از استفاده مجدد آنرا بهم بزنید . ولی چنانچه محلول مدت زیادی باقیمانده و تغییر رنگ داده باشد قابل مصرف نیست .

سمپاشی مگس : در آلودگی های خفیف یک پیمانه و در آلودگیهای شدید 2 پیمانه 15 گرمی فایکام را همراه با 50 تا 100 گرم شکر در 5 لیتر آب حل کنید و خوب بهم بزنید تا شکر کاملاً حل شود. و با این محلول محل تجمع مگس ها، دیوارها ، اطراف پنجره ها،دور چراغها، چهارچوب دیوارها، توری پنجره ها و محل جمع آوری زباله را سمپاشی کنید.

سمپاشی سوسک و عقرب : 2 پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب کنید و با این محلول مخفیگاههای سوسک ها مثل راهروها،زیرزمینها،موتورخانه ،انبار،داخل گنجه ها ، کانالهای آب،و پنجره ها، زیر و پشت کابینت ها و وسایل آشپزخانه، پشت و زیر اجاق-داخل کشوها،توالت، دستسشویی داخل سوراخهای فاضلاب و هر جای دیگری را که مسیر عبورحشرات یا محل زندگی آنها باشد بطور کامل سمپاشی کنید، در مورد عقرب ، اطراف پی ساختمان،زیرزمین،درگاهها،تمام نقاط ورودی و راهروها را سمپاشی نمایید.

سمپاشی مورچه و سایر حشرات خزنده : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید. با این محلول اطراف و داخل لانه مورچه و مسیر حشرات را سمپاشی نمایید.

سمپاشی ساس : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید. با این محلول تختخوابهاو رختخوابها و شکافهای کف و دیوارهای محل خواب را سمپاشی کنید ولی سم را روی رختخواب نپاشید.

سمپاشی بید فرش : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید و بر روی فرش آلوده اسپری کنید.

سمپاشی زنبور : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید و اطراف آنرا سمپاشی کنید.

سمپاشی پشه : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید و روی دیوارهایی که محل استراحت پشه ها است را سمپاشی کنید.

سمپاشی آفات انباری : یک پیمانه 15 گرمی فایکام را در 5 لیتر آب حل کنید . ابتدا انبار را خوب تمیز نموده و دیوارها را به استثنای قسمتهایی که مستقیماً در تماس با مواد غذایی است سمپاشی نمایید.

میزان مصرف سم فایکام :

برای سمپاشی مگس خانگی و سایر مگس ها 1 تا 2 پیمانه فایکام + 50 گرم شکر در 5 لیتر ( ماده موثر 3 تا 6 در هزار)
برای سمپاشی سوسک- عقرب- رتیل- جیرجیرک 2 تا پیمانه فایکام در 5 لیتر آب (6 در هزار)
برای سمپاشی مورچه- ساس-کک و سایر حشرات خزنده 1 پیمانه فایکام در 5 لیتر آب (3 در هزار)
انواع پروانه 1 پیمانه فایکام در 5 لیتر آب (3 در هزار)
آفات انباری 1 پیمانه فایکام در 5 لیتر آب (3 در هزار)
توجه : 5 لیتر محلول سم آماده شده 125 مترمربع را سمپاشی می کند.

توصیه نویسنده : در حال حاضر سم فایکام در بازار ایران موجود نیست و کلیه محصولات با نام فایکام تقلبی و فاقد هر گونه ارزشی هستند.

فایکام تقلبی
فایکام تقلبی

نویسنده : وحید مرادی مهر-ارمغان بهداشت محیط 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x