ضد عفونی و گند زدایی علیه ویروس کرونا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

ضد عفونی و گند زدایی علیه کرونا ویروس 

ما در این مقاله روش های صحیح و عملی گندزدایی و ضد عفونی علیه ویروس کرونا  را آموزش میدهیم و به سوالات شما برای ضد عفونی دست و گندزدایی محیط و هوا و خانه و شرکت های ضد عفونی کننده پاسخ می دهیم .

شرکت ارمغان بهداشت محیط آماده ارایه خدمات ضدعفونی و گندزدایی برای کارخانجات با انواع دستگاه های مه پاس و با استفاده از محصولات ضد عفونی پزشکی مانند آمونیوم کواترنر می باشد . 

با توجه به اطلاعات کافی که از ماهیت ویروس کرونا و تاریخچه آن از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی در اختیار شما قرار گرفته است در این مقاله فقط به بحث روش های گندزدایی و ضد عفونی پرداخته می شود :

اعلام رسمی وجود کرونا در ایران 30 بهمن ماه 1398 بوده است که باعث گسترش ویروس در کلیه شهرها گردید و یکی از راههای پیشگیری از آلودگی به ویروس کرونا شستشو و ضد عفونی و گند زدایی محیط می باشد .

ابتدا مفهوم ضد عفونی کردن و گندزدایی شرح داده می شود :

هر چند این دو کلمه در ایران به یک مفهوم به کار برده می شود ولی به لحاظ علمی تفاوت زیادی با هم دارند.

ضدعفونی کننده (Antiseptic)یا آنتی سپتیک به عواملی اطلاق می گردد که از رشد و تکثیر میکروب ها در نسوج زنده جلوگیری کرده یا موجب نابودی آنها می گردد و به طور اختصاصی در مورد سطوح زنده کاربرد دارد . به طور مثال از بین بردن میکروب ها در سطح پوست را ضد عفونی کردن می گویند . فاکتورهای زیادی عمل آنتی سپتیک ها را تحت تاثیر قرار می دهند ولی زمان برای این موارد دارای اهمیت خاصی است . 

گندزدایی (Disinfection) برای سطوح غیر زنده استفاده می شود و ارگانیسم های بیماریزا را بر روی اشیاء بی جان از بین می برد مثلا برای از بین بردن میکروب ها در سطح میز بایستی آن را گند زدایی کرد. 

ضد عفونی دست و پوست : در حال حاضر بهترین ماده برای ضد عفونی دست ها و پوست علیه ویروس کرونا، الکل است . 

الکل ها از پرمصرف ترین گندزداها و ضد عفونی کننده ها می باشند و قادر به از بین بردن باکتری ها و قارچ ها هستند. بعضی از ویروس های چربی دار نیز توسط این مواد از بین می روند . 

الکل ها را میتوان به تنهایی و یا به صورت ترکیب با دیگر عوامل ضد میکروبی مثل ید،فرمالدئید و یا ترکیبات آمونیوم کواترنر یا هیپوکلریت مورد استفاده قرار داد .

در صورتی که الکل به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد موجب انعقاد پروتئین نمی شود به همین دلیل وجود آب در مخلوط الکل ضروری است . الکل ها با از بین بردن چربی در پوست می توانند به عنوان مواد پاک کننده عمل نمایند و بر اثر حل نمودن چربی براحتی روی میکروب ها اثر کنند. 

ایزو پروپانول برای ضد عفونی پوست و وسایل در تماس بیمار، مناسب تر از اتانول می باشد، ولی اتانول به سبب ارزانتر بودن مورد مصرف بیشتری دارد. 

الکل اتانول در غلظتهای 50 تا 70 درصد بیشتر اثر ضد میکروبی بر فرم های رویشی دارد . غلظت 60 تا 80 درصد وزنی-حجمی بشترین اثر میکروب کشی را دارد و غلظت های بالاتر از 92 درصد فاقد اثر میکروب کشی را دارد. 

در حال حاضر در بازار ایران ضد عفونی کننده مناسب با برند معتبر در بازار موجود نمی باشد و یا در مغازه ها و به صورت زیر زمینی ضد عفونی الکلی تهیه و فروخته می شود . 

توصیه می شود نسبت به تهیه یک بطری یک لیتری الکل 96 درصد اتانول اقدام کرده و خودتان نسبت به رقیق سازی الکل اقدام کنید .

نحوه رقیق سازی الکل 96 درصد : در یک ظرف یک لیتری 730 سی سی الکل 96 درصد ریخته و مقدار 270 سی سی آب مقطر یا آب جوشیده شده به آن اضافه کنید 

(تقریبا سه حجم الکل و یک حجم آب مقطر با هم مخلوط شود) 

محلول های ضد عفونی کننده دست پرشکی که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد شامل درصد زیادی اتانول 70 درصد و حدود 10 درصد ایزوپروپیل الکل و چند درصد بوتانول می باشد . و برخی دارای مواد معطر و نرم کننده نیز می باشند. 

الکل متانول که به نام الکل چوب یا الکل صنعتی نیز معروف است قدرت میکروب کشی کمتری از اتانول دارد و علاوه بر آن سمی نیز هست و حتی بخار آن ممکن است موجب ضایعات چشمی گردد . به این علت به عنوان ضد عفونی کننده استافده نمی شود . 

چگونگی اثر الکل : 1-تغییر ماهیت پروتئین    2-تاثیر در متابولیسم 

گند زدایی سطوح : 

بهترین گندزدا برای ضد عفونی علیه کرونا در منازل به لحاظ سهولت دسترسی و کاربرد و ازران بودن ترکیبات کلر (یا به عبارت ساده تر وایتکس یا آب ژآول ) است. 

در مراکز تخصصی مانند بیمارستانها و کارخانجات برای ضد عفونی و گندزدایی تخصصی می توانیم از ترکیباتی که حاوی آمونیوم کواترنر هست استفاده کنیم . 

قدرت گندزدایی ترکیبات کلر(مثل وایتکس یا آب ژاول) با ترکیبات آمونیوم برابری می کند. فقط در محل هایی که نمی توان از کلر به علت بوی آن یا خورندگی فلزات و چرم استفاده کرد مثل بیمارستانها توصیه می شود از آمونیوم کواترنر استفاده کرد . 

دستورالعمل گندزدایی سطوح با وایتکس (آب ژاول) 

1-تمامی سطوح دارای تماس مشترک (نظیر دستگیره درب،میله راه پله،پشتی صندلی ها و فرمان خودور و ... ) باید ابتدا نظافت و سپس براساس جدول زیر گندزدایی گردد. 

2-هنگام نظافت و گندزدایی خودرو و اماکن بسته باید خالی از افراد و یا داری تهویه مناسب بوده و در حین گندزدایی پنجره باز و فرد باید از دستکش و ماسک مناسب استفاده نماید.

3-دو مرحله نظافت( با مواد شوینده و شتشوی آن) و گندزدایی جدا از یکدیگر بوده و نباید هیچ گونه اختلاطی بین شوینده و گندزدا ایجاد گردد. 

4-محلول گندزدا باید روزانه تهیه گردد. (کارایی آن پس از گذشت 24 ساعت کاهش می یابد.)

5-گندزدا با آب سرد تهیه گردد. 

6-گندزدایی سطوح با دستمالی که توسط محلول گندزدا آغشته شد، برای سطوح انجام میشود. ابتدا دستمال خیس گرد و با فشردن آب اضافی آن گرفته و بر سطوح کشیده شود. 

7-لازم است رطوبت ناشی از مواد گندزدا به صورت خودبخودی خشک شود. 

8-مدت حدود 10 دقیقه ماندگاری بر اثر بخشی موادگندزدا بر روی سطوح توصیه می گردد. 

10-معمولا وایتکس های عرضه شده در بازار برای مصارف خانگی غلظت 4 تا 5 درصدی دارند . 

نحوه رقیق سازی وایتکس در جدول زیر نمایش داده شده است : 

دستورالعمل گندزدایی با کلر علیه کرونا

نظر شما را به ترجمه سند منتشر شده از مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماریها جلب می کنم :

راهنمای موقت تمیز کردن محیط در مراکز غیر درمانی در مواجهه با سارس-کوید 2 

   منبع : مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها ، استکهلم 202         

  منبع : https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/interim-guidance-environmental-cleaning-non-healthcare-facilities-exposed-2019

دامنه این سند :

این سند با هدف ارایه راهنمایی در مورد نظافت محیط در مراکز غیر درمانی از قبیل ( اتاق ها،ادارات،حمل ونقل، مدارس و ... ) جاهایی که یک کیس کووید 19 قبل از بستری در بیمارستان بوده است . 

این راهنما براساس دانش فعلی درباره سارس-کووید 2 و شواهد ناشی از مطالعات بر روی سایر کروناویروس ها تنظیم شده است :

مخاطب هدف : نهادهای صالح در کشورهای عضو اتحادیه اروپا 

کووید 19

عامل ایجاد کننده درگیر در شیوع فعلی بیماری کروناویروس 2019 (کووید 19)، سارس-کووید 2 (از جنس بتاکروناویروس) است. از خانواده کروناوریده ،در یک خانواده بزرگ گسترش یافته است . 

یک RNA ویروس تک رشته ای با سنس مثبت 

کرونا ویروس از طریق قطرات بزرگ تنفسی منتقل میشود و انتقال از طریق تماس،اما سایر روشهای انتقال نیز پیشنهاد شده است . 

زمان بقا و شرایط موثر بر زنده مانده کرونا ویروس در محیط ناشناخته است . طبق مطالعات انجام شده برای ارزیابی پایداری محیطی سایر کروناویروس ها،کروناویروس سندرم تنفس حاد (ساری-کووید) چندین  روز در محیط باقی می ماند و سنرم تنفسی خاورمیانه مرتبط با کروناویروس (مرس-کووید) میتواند بیش از 48 ساعت در دمای متوسط اتاق (20 درجه سانتیگراد) روی سطوح مختلف را تحمل کند . 

گزینه های تمیز کردن محیط 

با توجه به بقای احتمالی ویروس در محیط برای چند روز،محل و مناطق که پتانسیل آلودگی با سارس-کووید  بایستی قبل از استفاده مجدد با استفاده از مواد ضد میکروبی که در مقابل کروناویروس موثر هستند تمیز شوند. 

استفاده از آب و مواد شوینده خانگی و استفاده از مواد ضد عفونی کننده معمولی بایستی برای تمیز کردن پیشگیرانه عمومی کافی باشد. 

چند ماده ضد میکروبی (در جدول زیر )در مقابل کروناویروس های مختلف آزمایش شده اند .ترکیباتی که حاوی هیپوکلریت سدیم (موجود در وایتکس خانگی) و اتانول که به راحتی در دسترس هستند در مراقبتهای غیر پزشکی و غیر آزمایشگاهی قابل استفاده هستند . 

مقاله اخیر که میکروب کش های مختلف را در مراقبت های پزشکی مقایسه کرده است نشان داده است که اتانول با غلظت 70 درصد بعد از یک دقیقه تماس روی سطوح سخت تاثیر بیشتری روی دو کروناویروس مختلف (ویروس هپاتیت و ویروس قابل انتقال گاسترآنتریت)  دارند در مقایسه با هیپوکلریت سدیم 0.06 درصد . 

آزمایشهای انجام شده با استفاده از سارس-کووید نشان داد که هیپوکلریت سدیم با غلظت های 0.05 تا 0.1 درصد بعد از 5 دقیقه که با محلول حاوی سارس-کووید مخلوط شد موثر است . 

با استفاده از مواد شوینده خانگی که حاوی سدیم لوریل اتر سولفات، پلی گلیکوزیدهای آلکیل و اسید دی اتانول آمید کوکو فت نتایج مشابه مشاهده گردید . 

جدول یک : ترکیبات ضد میکروبی برای مقابله با کروناویروس ها : کرونا ویروس انسانی   ( E 229 (HCo-229E  -  ویروس هپاتیت موس (MHV-2 and MHV-N) - کروناویروس سگ (CCV) - ویروس قابل انتقال گاستروآنتریت (TGEV) -ستدرم حاد تنفسی کروناویروس (SARS-COV)

ترکیبات ضد میکروبی                      غلظت                       کروناویروس های آزمایش شده 

الکل اتانول                70%         HCoV-229E - MHV-2  - MHV-N  - CCV  - TGEV

سدیم هیپوکلریت           0.5-0.1%              HCo-229E

                     0.05-0.1%             SARS-CoV

پویدون-آیودین (بتادین)     (1% ید)  %10            HCoV-229E

گلوتالدئید                 2%                   HCoV-229E

الکل ایزوپرپانول          50%             MHV-2 - MHV-N - CCV

بنزالکونیوم کلراید         0.05%            MHV-2 - MHV-N - CCV

سدیم کلریت            0.23%            MHV-2 - MHV-N - CCV

فرم آلدئید              0.7 %            MHV-2 - MHV-N - CCV

روش های تمیز کردن :

استفاده از هیپوکلریت سدیم 0.1 % (رقت 1 به 50 در صورت استفاده از سفید کننده خانگی (وایتکس)  که غلظت آن حدود 5 درصد است که پیشنهاد می شود بعد از تمیز کردن با یک ماده شوینده خنثی استفاده شود . 

اگرچه هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیر روی SARS-CoV در دسترس نیست . برای سطوحی که ممکن است توسط هیپوکلریت سدیم (وایتکس) آسیب ببینند الکل اتانول با غلظت 70 درصد میتواند استفاده شود بعد از شستشو با یک شوینده معمولی 

تمیز کردن بایستی با استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب انجام شود . برای دفع تجهیزات حفاظت فردی، بایستی آنها به عنوان مواد عفونی بالقوه تلقی شده و مطابق قوانین ملی دفع گردد (قانون مدیریت پسماندها در ایران) 

استفاده از تجهیزات نظافت یکبار مصرف یا اختصاصی توصیه می شود. لوازم حفاظت فردی که یکبار مصرف نیستند بایستی با مواد بالا ضدعفونی گردد (از قبیل هیپوکلریت سدیم یا اتانول 70 درصد )  

هنگامیکه محصولات شیمیایی دیگری غیر از جدول بالا استفاده گردد بایستی از توصیه کارخانه  پیروی کرد و ماده آماده مصرف تهیه شود.

هنگام استفاده از مواد شیمیایی برای ضدعفونی و تمیز کردن بایستی برای محافظت از پرسنل تهویه مطبوع برقرار گردد ( مانند باز کردن پنجره ها ) 

لوازم حفاظت فردی پیشنهادی برای استفاده هنگام تمیز کاری مثل آلودگی با  SARS-CoV-2 است :

ماسک صورت (نوع FFP)   نوع 2 یا 3  (FFP2 یا FFP3)

عینک یا شیلد صورت 

لباس یکبار مصرف آستین بلند 

دستکش یکبار مصرف

همه نواحی که لمس میشوند مانند تمام سطوح در دسترس دیوارها و پنجره ها،کاسه توالت و حمام، باید به دقت تمیز شوند. کلیه منسوجات (از قبیل ملافه ، تختخواب و .. ) باید با آب داغ 90 درجه سانتیگراد و اضافه کردن مواد شوینده لباسشویی شسته شوند. اگر استفاده از آب گرم به دلیل   ویژگیهای بافت لباس قابل استفاده نباشد. مواد شیمیایی خاص باید هنگام شستشو به لباس ها اضافه شود. ( مانند شفید کننده ها یا محصولات لباسشویی محتوی هیپوکلریت سدیم یا محصولات ضد آلودگی که به طور خاص برای منسوجات تولید میشوند. ) 

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 Ahmad 1399-02-06 17:07
سلام اطلاعات جامع و کاربردی ممنون
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید