سمپاشی ساس

ما در این مقاله راه تشخیص حشره ساس و عوارض و علایم گزش ساس و راههای مبارزه و سمپاشی ساس را آموزش میدهیم و سعی می کنیم به اکثر سوالات شما در رابطه با ریشه کنی ساس پاسخ دهیم.شرکت سمپاشی ارمغان بهداشت محیط آماده ارایه خدمات سمپاشی تضمینی ساس در منازل و کارگاههای ساختمانی و خوابگاهها با روش های مدرن می باشد.

حشره ساس BUG چیست ؟

این راسته دارای خانواده ها و گونه های متعددی است.بسیاری از این حشرات که در فارسی به نام سن خوانده می شوند، آفات گیاهان زراعی و باغی بوده و گونه معروف سن گندم که از آفات مهم گندم و جو در کشور ایران است، جزء همین راسته می باشد. تعداد زیادی از این حشرات نیز شکارچی و حشره خوار هستند. دو خانواده از ساس ها دارای انواع مهم از نظر پزشکی و بهداشتی هستند که به اختصار راجع به آنها بحث می شود.

ساس های تختخواب Bed bugs

خانواده Cimicidea

دو گونه از این خانواده به نام ساس تختخواب معروف هستند. گونه اول به نام cimex lectularius دارای پراکندگی وسیعی در مناطق معتدله و سردسیر است و گونه دوم به نام c.hemipterus به ساس هندی یا ساس مناطق حاره معروف است.
(مختص مناطق حاره و گرمسیر مانند مناطق جنوب ایران) این دو گونه از نظر مرفولوژی و بیولوژی بسیار مشابه هستند.

الف- مرفولوژی (شکل ساس ) :

عکس ساس
تصویری از حشره ساس ماده

حشراتی هستند به رنگ نارنجی تا قهوه ای که در سطح پشتی شکم پهن بوده و پهلوهای باریکی دارند.در قسمت سر دارای یک جفت شاخک چهاربندی باریک و یک جفت چشم مرکب برجسته هستند. قطعات دهانی از تیپ زننده و شامل یک خرطوم بلند و مفصلی و حاوی چهار آرواره ی سوزنی شکل در جلوی سر بوده که تا زیر سینه امتداد پیدا می کند.بند اول سینه بخصوص در سطح پشتی رشد زیادی دارد. و تا حدی دو طرف سر را می پوشاند. بندهای دوم و سوم سینه کوچکترند.
آیا ساس بال دارد ؟ در این حشرات بال وجود ندارد و تنها دو زایده فلس مانند ظریف و غشایی که آثار بالهای حشره است در پشت سینه وجود دارد. بنابراین ساس پرواز نمی کند

شکم بیضی و دارای 8 بند مشخص و ساده است که در ساس نر باریکتر و در ساس ماده پهن تر است. انتهای شکم نرها مجهز به یک عضو تناسلی خمیده penis و نسبتاً باریک است. در سطح شکم ساس ماده یک شیار کوچک و برآمده در سمت چپ بند چهارم شکم وجود دارد. که محل دریافت و نگهداری اسپرم است و اندام برلس نام دارد.

ب- بیولوژی (ویژگی ها و رفتار ساس ):

این ساس ها از نظر بیولوژی دارای دگردیسی ساده بوده و در تمام مراحل زندگی خونخوار هستند. ساس ها حشراتی شب فعال nucturnal بوده و روزها در محل هایی مثل درز وسایل چوبی ، پشت قاب عکسها ، شکاف دیوارها و کاغذ دیواری و لابه لای رختخوابها مخفی می شوند.

با تاریک شدن محل از مخفیگاه خود خارج و به کمک عواملی مثل بوی میزبان و co2 ناشی از تنفس،نوع گروه خونی،سن افراد، رنگ پوست،رنگ لباس و حتی رنگ عنبیه چشم به سمت انسان جلب و در سطح بدن مستقر شده و اقدام به خونخواری می کنند. و این عوامل دلیلی بر این هستند که ساس در خانه ممکن است فقط به یک نفر حمله کند (به اصطلاح خودمون گوشتش شیرینه)

ساس به ندرت روی پوست برهنه قرار گرفته و غالباً خونخواری خود را از روی لباس یا ملافه انجام می دهد.مشاهده لکه تیره مدفوع ساس روی لباس و ملافه از علایم ساس است.مدت خونخواری 10 تا 15 دقیقه بوده و معمولاً در این مدت یا ناراحتی چندانی احساس نمی شود ولی کمی پس از ترک بدن، محل گزش ملتهب و شدیداً خارش دار خواهد شد.

تصویر ساس نر و ساس ماده
تصویری از ساس نر و ماده که تفاوت های جزیی باهم دارند.
تخم ساس
تخم ساس در تخت خواب که بسیار ریز هستند.عکس بزرگ شده است!

ساس ها چند برابر وزن بدن خود خون می خورند ، سپس میزبان را ترک کرده و مجدداً مخفی می شوند. نمف ساس برای هر بار پوست اندازی حداقل به یک نوبت خونخواری نیاز دارد. ساس های ماده تخمهای خود را به تعداد زیاد در محل اختفای خود قرار می دهند. تخم ساس در شرایط مناسب پس از یک تا دو هفته باز می شوند. دوره نمفی که شامل پنج مرحله است چند ماه طول می کشد. ساسها مقاومت زیادی به گرسنگی داشته و بدون خونخواری ماهها زنده میمانند. در صورت عدم دسترسی به انسان، ساس از حیوانات اهلی، جوندگان و پرندگان اهلی نیز خونخواری می کنند ولی در شرایط عادی همیشه انسان را جهت خونخواری ترجیح می دهند.

عمر ساس چقدر است ؟ طول عمر ساس بین 2 تا 4 سال است.

سیکل زندگی ساس
در این تصویر سیکل زندگی ساس از تخم تا بلوغ به تصویر کشیده شده است

ج – اهمیت پزشکی  ساس

تشخیص ساس :

*زخم های محل گزش پاپولهای سفتی بوده که از یکدیگر فاصله کمی داشته و دوتا دوتا یا سه تا سه تا با هم ظاهر میشوند. شکل خوشه ای گزش ها در تمایز گذاشتن بین زخم ها با گزش سایر حشرات مهم است.
*دیدن ساس (مرده یا زنده) در محل خواب
* رد خون در روی ملحفه ها و مخفی گاههای ساسها
*روشن کردن ناگهانی برق در شب و مشاهده ساس ها
*جستجو در لابلای درزها و شکاف ها
*استفاده از جارو برقی میتواند مفید باشد به شرط اینکه از کیسه یکبار مصرف استفاده شود و در نهایت کیسه سوزانده یا جوشانده شود در صورتی که کیسه یکبار مصرف در دسترس نباشد. کیسه را فوراَ بعد از جاروکشی بجوشانید.
ساس ها به طور طبیعی ناقل هیچیک از بیماریهای انسانی نیستند ولی در شرایط آزمایشگاهی قادر به حفظ بعضی از عوامل بیماریزا برای چندین روز می باشند.
گزش ساس ها به خصوص برای افراد حساس می تواند باعث ایجاد عوارض پوستی و آلرژیک قابل توجه شود.
اولین تماس با ساس ممکن است همراه با واکنشهای جزیی و یا حتی بدون واکنش پوستی باشد.
تکرار گزش و تماس های بعدی ممکن است واکنشهای تاخیری شدید و قابل توجهی را در فرد ایجاد کند ولی ادامه چنین وضعیتی باعث ایجاد مصونیت در فرد خواهد شد. تماس های طولانی و تعداد زیاد گزش ممکن است عوارضی مانند کم خونی ، تپش قلب و حتی اختلال در دید را بوجود آورد.

مشکلات بهداشتی ساسها:

ساس تختخواب متهم به انتقال تعداد زیادی از بیماریها شده اند ولی تاکنون موارد ذیل ثابت شده است :
1- ایجاد کم خونی(به علت خونخواری زیاد)
2-حساسیت در افراد حساس. در بعضی افراد ممکن است تاولهای هموراژیک بزرگی به وجود آید. و در بعضی ممکن است قرمزی و ادم مشاهده شود.
3-کم خوابی یا بیخوابی
4-خارش شدید و عفونت های ثانویه
5- بوی بد مکان ساس زده

درمان گزش ساس : محل گزش به علت اینکه ملتهب و خارش دار می شود ،معمولا توسط فرد خارانده می شود و با خراشیدن پوست میکروب ها به محل پوست وارد شده و عفونت ثانویه ایجاد می کنند و محل گزش ساس چرکی می شود
برای درمان گزش ساس ، ساده ترین کار مالیدن محلول آب و نمک به محل زخم هست و باید از خاراندن محل گزش ساس خودداری کرد.در صورت عفونی شدن محل نیش ساس می توان برای درمان گزش ساس از پماد های آنتی باکتریال مثل پماد تتراسایکلین در محل گزش ساس استفاده کرد.
وجود ساس در منازل باعث ایجاد نارحتی روحی و روانی در افراد خانواده می شود و مشاهده شده تعدادی از افرادی که از شرکت ما درخواست سمپاشی ساس می کنند بسیار مضطرب و نگران هستند و گزش های متعدد ساس کیفیت زندگیشان را به شدت کاهش داده است.
همچنین مشاهده شده است در موارد کمی به علت خاراندن محل گزش ایجاد عفونتهای پوستی در محل گزش شده است.

جای نیش ساس
شکل نیش یا گزش ساس

جای گزش ساسساس از کجا میاد ؟ ساس یا موجودات دیگر از چیزی بوجود نمی آیند فقط از جایی به جای دیگر منتقل می شوند و در صورت داشتن شرایط مساعد مانند پناهگاه و غذا تکثیر می شوند. ساس ها در غالب موارد از طریق مهمانانی که خانه شان آلوده به ساس هست یا محل کار درگیر ساس بوده است از طریق لباس یا بدنشان منتقل می شوند و در موارد کمی از طریق خرید وسایل پشمی و ابری دست دوم مانند تشک و مبلمان و … منتقل می شوند.

چون ساس ها فاقد بال هستند و توان جابه جایی مسافت زیادی را ندارند، انتقال آنها به اماکن جدید غالباً به دست انسان و اکثراً همراه وسایل چوبی دست دوم و یا وسایل و ابزار کار افراد ناشناخته صورت می گیرد.

بازرسی و جستجوی چنین وسایلی قبل از ورود به محل جدید به منظور کشف آلودگی احتمالی به ساس بسیار مفید خواهد بود. در صورت آلوده شدن محل به ساس بایستی سمپاشی ساس صورت گیرد.

د- مبارزه با ساس ( دارکولای واقعی) و ریشه کنی ساس :

آیا ساس با سمپاشی از بین می رود ؟ بله ساس با سمپاشی کاملا از بین می رود و تنها راه از بین بردن ساس در ایران سمپاشی ساس است ولی این کار بایستی توسط شرکت سمپاشی ساس معتبر انجام شود .

آیا ساس با شستشو از بین می رود ؟ خیر، ساس با شستشوی وسایل یا پهن کردن وسایل جلوی آفتاب از بین نمی رود.

چطوری ساس را ریشه کن کنیم ؟

برای از بین بردن ساس باید چکار کنیم ؟

ساس چگونه از بین می رود ؟ روش از بین بردن ساس چیست ؟ ساس را چگونه نابود کنیم ؟

به عقیده من سمپاشی ساس تنها راه ریشه کنی ساس است .

راه ساده برای از بین بردن ساس چیست ؟

در حال حاضر در ایران هیچ روش ساده و بی خطر و سم گیاهی برای از کشتن ساس وجود ندارد.

روش و نحوه سمپاشی ساس :

سمپاشی ساس در کف اطاقها ، دیوار،کلیه درزها و شکافهای موجوددر منازل ، وسایل منازل با استفاده از سم ساس که در زیر معرفی شده اند .
سمپاشی لوازم خواب تشک ، وسایل پشمی و ابری و وسایل که انسان در آنها استراحت می کند مانند مبلمان و راحتی خصوصا” لوازم خواب بچه ها
مه پاشی و ضد عفونی خوابگاهها با استفاده از سموم از بین برنده ساس

سم مناسب ساس :

بهترین سم برای از بین بردن ساس ،استفاده از سموم بادوام مثل BHC و بایگون 1% – پرمترین 0.5 % – مالاتیون 2% – دیازینون 0.5 % . دی دی وی پی 0.5 % به صورت امولسیون و پودرهای قابل تعلیق در آب در مخفیگاه های ساس استفاده نمود. لوازم خواب و ملافه های آلوده را نیز می توان با مقادیر کم حشره کش سمپاشی نمود. ( قبل از استفاده حتماً باید شسته شوند)

برای سمپاشی ساس می توان از سموم تدخینی هم استفاده کرد.

از بین بردن ساس با گوگرد :

روش قدیمی مبارزه با ساس استفاده از گاز گوگرد و سوزاندن گوگرد در خانه ( محل سربسته و بدون تهویه) بوده که حتماً باید خالی از سکنه باشد ولی چون بخار گوگرد روی سطوح باقی می ماند ( عوارض سوزاندن گوگرد ) و برای ساکنین ایجاد خطر و مسمومیت مزمن می کند و همچنین دوده بر روی وسایل باقی می ماند ،از این روش در حال حاضر استفاده نمی شود.

نحوه سوزاندن گوگرد

( طریقه سوزاندن گوگرد در خانه برای از بین بردن ساس ) :

برای از بین بردن ساس با گوگرد ابتدا نسبت به تهیه پودر گوگرد معروف به سرگل گوگرد ازمواد شیمیایی فروش شهرتان اقدام کنید. پودر گوگرد را داخل یک ظرف فلزی مانند استامبولی بنایی بریزید. سوزاندن گوگرد نیاز به یک محرک دارد،می توانید از ژل آتش زنه استفاده کنید . اطراف و زیر ظرف فلزی را از مواد اشتعال پذیر مانند فرش و چوب و … خالی کنید و درب و پنجره و منافذ ورود و خروج هوا را ببندید. پس از سوزاندن گوگرد محل را به سرعت ترک کنید و 24 ساعت بعد مراجعه کنید . ابتدا درب را باز کنید و پس از تهویه هوا و گذشت 15 دقیقه وارد محل شوید .

توصیه می شود از گوگرد برای نابودی ساس استفاده نشود.

توصیه مهم این است که با توجه به اینکه در چند سال اخیر مشاهده شده ساس به اکثر سموم مقاومت پیدا کرده و روش سمپاشی آن نیز پیچیده است برای ریشه کنی ساس حتماً از شرکت سمپاشی ساس معتبر استفاده کنید و هرگز شخصا اقدام به سمپاشی نکنید.

شرکت سمپاشی        مقاله بهترین شرکت سمپاشی را چطوری انتخاب کنیم

اقدامات بعد از سمپاشی ساس :

بعد از سمپاشی ساس و ترک محل به مدت حداقل دو روز باید ابتدا درب را باز کنید و اگر کولر دارید آن را روشن کنید و پس از 15 دقیقه وارد محل شوید تا گازهای سمی خارج شوند. سپس نسبت به جمع آوری و شتسشوی ملافه ها و تشک و بالش که مواد سمی برا روی آنها پاشیده شده اقدام کنید و اگر فرش ها هم سمپاشی شده حتماً آن را بشویید . ممکن است طی 14 روز آینده ساس در محل مشاهده شود که به علت مقاومت زیاد ساس به سم ساس و خارج شدن تعدادی از آنها از تخم هایشان است که پس از طی این مدت از بین می روند و جای نگرانی نیست .

2- ساس های تریاتومینه Cone nose bugs – kissing bugs

به این ساس ها به علت داشتن سر بلند و باریک ، ساس بوسه زن یا دماغ مخروطی می گویند.

این زیر خانواده دارای چندین گونه ی خونخوار بوده که از نظر انتقال بیماری شاگاس chagas اهمیت دارند. انواع خونخوار و ناقل محدود به دنیای جدید در جنوب ایالات متحده و کشورهای آمریکای جنوبی هستند. از نظر مرفولژی ساس های درشت به طول 1 تا 4 سانتی متر و دارای بالهای رشد یافته با قدرت پرواز، سر باریک و بلند ، یک خرطوم بلند و کشیده در سطح شکمی و متصل به جلوی سر ، یک جفت چشم مرکب برجسته و یک جفت شاخک بلریک و چهار بندی در رفین سر هستند.

این ساس ها نیز همانند ساس تختخواب دگردیسی ناقص داشته ولی انتشار آنها بطور فعالانه و از طریق پرواز حشرات بالغ از محلی به محل دیگر صورت می گیرد. این ساس ها در آسیا و از جمله ایران وجود نداشته ولی انواع غیر خونخوار و شکارچی از این خانواده در مناطق مختلف دیده می شود.

از نظر پزشکی، بیشترین اهمیت این ساس ها مربوط به انتقال بیماری شاگاس به انسان است. عامل بیماری تک یاخته تاژکدار از خانواده تریپانوزومیده است که پس از ورود به بدن ساس در حین خونخواری شروع به تکثیر در معده کرده، سپس به بخش عقبی دستگاه گوارش رفته و نهایتاً توسط مدفوع ساس آلوده دفع می گردد. تماس مدفوع آلوده با محل گزش ساس یا جراحات پوستی و مخاط چشم در حین خونخواری یا کمی پس از آن باعث انتقال بیماری می گردد.

دستگاه کشتن ساس :

شرکتهای وارد کننده و سازنده دستگاه های التراسونیک مدعی هستند دستگاه قادر به از بین بردن ساس می باشد . این دستگاه های التراسونیک با ایجاد امواج صوتی با فرکانس بالا کار می کنند .

به عقیده نویسنده دستگاه فراصوت (التراسونیک) قادر به کشتن ساس نمی باشد .

دستگاه اولتراسونیک دفع حشرات

 مقاله نقد و بررسی دستگاه های اولتراسوینک دفع حشرات  

شرکت ارمغان بهداشت محیط آماده ارایه خدمات سمپاشی ساس در تهران و کرج با ضمانت معتبر می باشد .

نویسنده و گردآوری مطالب : مهندس وحید مرادی مهر

 

3.3 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانم امینی
خانم امینی
5 ماه قبل

سلام , ببخشید سوالی داشتم تا بحال چند بار منزل ما توسط شرکتهای مختلف برای ساس سمپاشی شده ولی متاسفانه ریشه کن نمیشه , واقعا روش موثری برای ریشه کنی ساس وجود داره که خیلی هم خطرناک نباشه?

فهرست
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x