سمپاشی مارمولک در خانه :

مارمولک ها از گروه سوسمارها و در راسته خزندگان طبقه بندي مي شوند. مارمولک ها در اکثر نقاط دنيا و مناطق مسکوني مشاهده مي شوند و معمولاً به رنگ خاکستري روشن ديده مي شوند. مارمولک ها از اندازه 2 سانتيمتر (گکوهاي پلنگي ) تا حدود 3.5 متر (اژدهاي کومودو) مشاهده شده اند. سوسمارها مانند ساير خزندگان موجوداتي خونسرد هستند و دماي بدن آنها تابع درجه حرارت محيط بوده و با هر تغييري در درجه حرارت محيط اطراف تغيير مي‌کند. لذا در درجه حرارت‌هاي پايين به‌ ويژه در پاييز و زمستان به خواب زمستاني و در روزهاي گرم تابستان به خواب تابستاني فرو مي‌روند. تقريبا مي‌توان گفت سوسمارها در همه جاي ايران پراکندگي دارند.

به عقیده ارمغان بهداشت محیط مارمولک ها نیز مانند سایر خزندگان مثل مار نه تنها خطری برای انسان ندارند بلکه به دلیل بیولوژی خاص خود مانند شکار حشرات آفت که برای انسان بیماریزا هستند مثل سوسک و پشه و .. برای انسان ها در مجموع مفید هستند . با این حال مشاهده آنها در جمعیت زیاد در منازل مسکونی و ترس ناشی از مشاهده مارمولک برای بعضی از افراد مشکلاتی را بوجود می آورد و شرکت سمپاشی مطابق وظیفه خود سمپاشی مارمولک را به بهترین نحو انجام میدهد.

مارمولک
روش های موثر برای مبارزه با مارمولک

انواع مارمولک خانگي

حداقل 6گونه مارمولک خانگي وجود دارد که در زير به آنها پرداخته مي‌شود
1) Cyrtopodion scabrum: اين گونه معمولي‌ترين گونه مارمولک‌هاي خانگي است و تقريبا در تمام خانه‌هاي ايران يافت مي‌شود. زاد و ولد اين‌گونه در طول سال بسيار زياد است، اما هر دفعه يک يا دو تخم مي‌گذارند. اين نوع، داراي خال‌هايي در پشت و انگشتانش ساده است.
2) Hemidactylus flaviviridis: اين‌گونه از گونه قبلي بزرگ‌تر است و در خانه‌هاي مسکوني استان‌هاي جنوبي ايران زيست مي‌کنند. انگشتان اين گونه به دو نيم تقسيم شده است. بدن اين گونه خال‌هاي منظم يا غيرمنظم دارد.
3) Hemidactylus persicus: اين گونه نيز همانند گونه قبلي در استان‌هاي جنوبي ايران پراکنده شده است. انگشتان اين گونه به دو قسمت تقسيم شده است. بدن اين گونه يکدست است و خالي روي بدنش مشاهده نمي‌شود.
4) Asaccus elisae: اين گونه با داشتن انگشتاني مثلثي شکل کاملا قابل شناسايي هستند. اندازه بدنشان کوچک است شبيه گونه اول. اين گونه خال‌هايي در پشت دارد. گونه مذکور در نقاط محدودي در زاگرس پراکنده شده است و در خانه‌هاي مسکوني سرپل ذهاب (کرمانشاه) و معمولان (لرستان) ديده شده است.
5) Asaccus kurdistanensis: اين گونه تازه کشف شده و در استان کردستان پراکنده شده است، اما مطالعات جديد نشان داده که اين گونه مارمولک در برخي روستا‌هاي استان‌ کرمانشاه از جمله روستاي پالنگان نيز پراکنده شده‌اند.
6) Asaccus griseonotus: اين گونه نيز داراي انگشتاني مثلثي شکل است. گونه مذکور در خانه‌هاي مسکوني در خرم آباد لرستان و گنجدره دلفان (لرستان) پراکنده شده است. بدنشان داراي خال‌هاي حلقوي يا عرضي به صورت منظم يا غير منظم است.
7) Cyrtopodion heterocercum: اين گونه در مناطق محدودي پراکنده شده است، اما مي‌توان تعداد فراواني از آن را در خانه‌هاي مسکوني نورآباد لرستان مشاهده کرد. اين گونه داراي خط‌هاي عرضي در پشت است. انگشتان آنها نيز ساده است.

علت مشاهده مارمولک در برخي خانه های مسکوني :

اگر تعداد زيادي حشرات و جانداران ريزي که غذاي مارمولک ها محسوب مي شوند در محيط خانه پرسه بزنند احتمال وجود مارمولک ها نيز افزايش خواهد يافت.

محل زندگی مارمولک در خانه:

آشپزخانه کثيف، ظرف هاي نشسته، باقي مانده هاي غذا و هر نوع آلودگي مي تواند حشرات و در نتيجه مارمولک ها را جذب کند.
مارمولک ها در جاهاي تاريک مانند پشت جارختي،قفسه،لوازم خانگي و غيره پنهان مي شوند. اگر مکان هاي تاريک را تميز نکرده و در معرض هوا قرار ندهيد، مخفيگاه مناسبي براي آنها ايجاد خواهيد کرد.

ارزش اکولوژيک مارمولک‌ها :

مارمولک چی میخوره ؟ از آنجايي که غذای مارمولک‌ها از بندپايان می باشد و در منزل سوسک- پشه-مورچه-مگس و ….. شکار مي کند و مي خورد و بدينوسيله محيط انسان را از آفات بهداشتي پاکسازي مي کند بنابراين يکي از فاکتورهاي طبيعي کنترل کننده جمعيت بندپايان به‌حساب مي‌آيند. در نتيجه از لحاظ اکولوژيکي در هرم انرژي داراي ارزش بالايي هستند. امروزه متخصصان علوم کشاورزي و محيط زيست به اين نتيجه رسيده‌اند که ديگر از سموم آفت کش براي مبارزه با حشرات آفت استفاده نکنند زيرا سمپاشي آثار مخربي را بر محيط زيست وارد کرده و هر چند سال يک بار بايد نوع سم به کار رفته را به علت ايجاد مصونيت در آفات تعويض کرد و سم‌هاي قوي‌تري را به کار برد. اين امر خود به مراتب آثار وارد بر محيط زيست را بيشتر خواهد کرد. از اين رو بشر به فکر پرورش و استفاده از انواع مختلفي از بندپايان، مارمولک‌ها و پرندگاني مانند جغد به قصد مبارزه با آفات مزارع افتاده است. اين روش مبارزه که امروزه در بسياري از کشورها رواج پيدا کرده تحت عنوان مبارزه بيولوژيک نام گرفته است. همان طور که ذکر شد، مارمولک‌‌ها با کنترل جمعيت حشرات، بشر را در جهت برداشت محصول بيشتر و سالم‌تر از زمين ياري مي‌کنند.

بنابراین مارمولک حشره مفیدی برای انسان ها است و طبیعتا بهترین راه دفع مارمولک از بین بردن حشراتی است که غذای مارمولک را تشکیل می دهند . با سمپاشی عمومی علیه حشراتی مثل سوسک و مورچه و مگس مشاهده شده است که چند روز بعد مارمولک دیگر در محل مشاهده نمی شود.

سمپاشی مارمولک (سم مارمولک مناسب)  :

برای سمپاشی مارمولک میتوان از سموم پیتروئیدی مانند سایپرمترین،دلتامترین،پرمترین،سولفاک،آیکون و … به عنوان سم مارمولک استفاده کرد ولی با توجه به اندازه و حجم بدن این خزنده نسبت به حشرات بایستی دوز استفاده از سموم رو از حد معمول بالاتر در نظر گرفت که در این دز سم برای انسان خطرناک می باشد . بنابراین توصیه نویسنده این است که برای دفع مارمولک از خانه از طریق روشهای زیر اقدام کنید:

بهترین راه فراری دادن مارمولک (5 روش دفع مارمولک)

1-نصب توري بر روي پنجره ها جهت جلوگيري از ورود حشرات خصوصاً پشه ها که مارمولک ها عمدتاً از آنها تغذيه مي نمايند در صورت عدم دسترسي به آنها به دليل کمبود مواد غذايي محيط را ترک خواهند کرد.
2-سمپاشي مارمولک توسط سموم حشره کش مناسب: هدف از اين سمپاشي کشتن حشرات و نابودي منابع غذايي مارمولک است . بنابراين بهتر است از سموم بسيار کم خطر براي انسان و علي الخصوص سموم پيريروئيدي استفاده کرد. چند روز پس از سمپاشي سراسري مارمولک محل را ترک مي کند.
3- استفاده از طعمه هاي حاوي حشره کشها و يک ماده پروتئين دار
4- استفاده از چسب هاي نواري
5- استفاده از چسب هايي که براي گرفتن موشها بکار مي رود.چسب مارمولک را در مسير تردد مارمولک قرار دهيد و پس از اينکه مارمولک به تله افتاد آنها را از محل خارج کنيد.

 

به دام انداختن مارمولک
تله چسبی برای به دام انداختن مارمولک

آیا دم مارمولک سمی است ؟

دم مارمولک چی سمی دارد ؟

آیا دم مارمولک سیانور دارد ؟

مکانيسم که در اکثر مارمولک‌ها ديده مي‌شود قطع شدن دم به صورت ارادي است. دم برخي از مارمولک‌ها در زمان ايجاد تماس توسط دشمن به‌ طور ارادي طي عمل انقباض ماهيچه‌هاي دم کنده مي‌شود. دم کنده شده به‌علت باقي ماندن خاصيت عصبي- عضلاني به‌طور موقت شروع به جنبيدن کرده و حواس جانور شکارچي را به خود جلب مي‌کند. در اين حين خود حيوان فرصت فرار مي‌يابد.

مردم بر اين عقيده‌اند که مارمولک‌ها دم خود را به اين علت جا مي‌ذارند تا موجود شکارچي آن را خورده و به واسطه وجود سم در دم مارمولک (نظرات خرافي در مورد وجود سيانور يا ترکيباتي از آن) بميرد. گاهي شاهد درج خبرهايي هستيم که بيانگر افتادن يک مارمولک در ديگ غذا يا قوري چاي و مردن عده‌اي آدم بوده‌ايم.

بايد گفت که هيچ‌يک از اين اخبار پايه علمي ندارند.

طبق مطالعات انجام شد ه توسط محققان خزنده شناس دانشگاه برکلي کاليفرنيا، آقايان پروفسور اندرسون و پروفسور پاپنفوس، و ويژه‌نامه چاپ شده توسط مجله رپتايلز مورخ آگوست سال 2002 اين قضيه به اثبات رسيده است که هيچ مارمولکي داراي سم نيست و علت قطع شدن دم در آنها گمراه کردن جانور شکارچي است.

شايعه مذکور نه تنها در ايران بلکه در سرتاسر جهان وجود دارد (2005 De Silva ). متاسفانه سمي بودن مارمولک ها آنچنان براي مردم جوامع مختلف جا افتاده است که هرچه سعي بر رد اين موضوع از طريق افراد علمي مي‌شود متاسفانه فايده‌اي ندارد. اميد است که با خواندن اين موضوع هموطنان محترم ديد بدي را که نسبت به مارمولک‌هاي خانگي دارند از بين ببرند، از کشتن اين گونه مفيد جانوري جلوگيري کنند و سعي در حفاظت مارمولک‌هاي خانگي نمايند.

علی رغم توضیحات بالا، عده زیادی از افراد از این این حیوان می ترسند و مایل نیستند در منازل یا محل استراحت مارمولک رو مشاهده کنند بنابراین با روش هاي کنترل و راه های دفع مارمولک در خانه آشنا شوید و در صورت عدم موفقیت در از بین بردن مارمولک ها با شرکت سمپاشی ارمغان بهداشت محیط تماس بگیرید .

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x