راه حل های کنترل آفات و سمپاشی در هتل،مهمانسرا و مراکز اقامتی

مدیران صنعت هتلداری برای جلب توجه مهمانان هتل و اطمینان از تکرار سفارش،باید بر دو حوزه حیاتی تمرکز کند: کنترل آفات و بهداشت
دریافت شکایت از مشتریان در مورد مشاهده آفاتی مانند موش یا ساس می تواند کابوسی برای هتل ها باشد
حفظ شهرت یکی از مهمترین عوامل برای کسب و کار هتلداری است. یک تجربه منفی توسط یک مهمان، چه درست یا نادرست، می تواند در یک لحظه در رسانه های اجتماعی و رسانه های خبری پخش شود و خسارات جبران ناپذیری برای آن هتل ایجاد کند.

الف- برنامه عملیاتی کنترل آفات

هتل یا مجموعه اقامتی و مهمانپذیرها بایستی برنامه عملیاتی کنترل آفات داشته باشند که سمپاشی هتل بخش کوچکی از آن برنامه است و یک برنامه عملیاتی شامل کلیه راه حل های جلوگیری از ورود و تکثیر آفات و از بین بردن آنها با روشهای بهسازی محیط و انواع روشهای فیزیکی و شیمیایی شامل سمپاشی هتل است .

سمپاشی هتل

برای تهیه یک برنامه عملیاتی کنترل آفات به ترتیب زیر بایستی عمل شود :

1-ایجاد یک مسیر ارتباطی بین کارکنان هتل و تیم مدیریت

در یک برنامه عملیاتی موثر ،مسیرهای ارتباطی خوبی بین مدیریت اصلی و تیم های بین بخشی وجود دارد.
بنابراین موارد زیر را در این خصوص بررسی کنید :
آیا کارکنان خانه داری هتل ، در رابطه با برنامه کنترل آفات که در هتل دارید آگاهی دارند ؟
آیا کارکنان هتل از انواع آفات و محل بررسی آنها در هتل آگاه هستند ؟
آیا می دانند در صورت مشاهده آفات با چه کسی باید صحبت کنند ؟
اگر یک سیستم مدیریت تلفیقی آفات (IPM) دارید آیا تیم خانه داری هتل از نحوه عملکرد آن اطلاعی دارد ؟

2- آموزش شناخت و آگاهی آفات را به کارکنان خانه داری ارائه شود :

فرقی نمی کند که هتل شما یک مسافرخانه در حومه شهر باشد یا یک شعبه از هتل زنجیره ای جهانی،هر اندازه ای که باشد باید یک برنامه کنترل آفات داشته باشید زیرا شهرت کسب کار هتل به بهداشت و ایمن بودن آن است .
بایستی آموزش کافی در رابطه با آگاهی از آفات به کلیه اعضای تیم خانه داری هتل ارایه شود:
* هر 6 تا 12 ماه یکبار تخت های اتاق های مهمانان ازنظر وجود ساس بررسی شود.
* برای جلوگیری از وجود حشراتی مانند مورچه،مگس و پشه در داخل ساختمان هتل از گیاهان مصنوعی به جای گیاهان طبیعی استفاده شود.
* نشتی آب در کلیه قسمتهای هتل مانند آشپزخانه،اتاقهای مهمان،راهروها دوش های حمام بررسی شود زیرا رطوبت باعث تکثیر سوسک،مورچه ها و پشه ها شود.
* تمیز کردن پشت کابینت ها ، ماشین لباسشویی،خشک کن به طور منظم برای جلوگیری از ورود و تکثیر موش و حشرات

3- یک دفترچه یادداشت کنترل آفات نگهداری کنید :

در صورتی که کارکنان خانه داری شما با آفات مواجه شوند یا شکایت مشتری را دریافت کنند در یک دفترچه گزارش کنترل آفات  سوابق مشاهدات و اطلاعاتی را وراد کنید :

  • تاریخ و زمان مشاهده آفات
  • آفت در کدام قسمت پیدا شده است ؟
  • شرح مشاهده آفت
  • جزئیات قرار ملاقات برای پیمانکار کنترل آفات
  • ناظر مربوطه برای همراهی پیمانکار سمپاشی و کنترل آفات
  • تاریخ تکمیل
  • امضای کارکنان
   ناظر مدیریت باید دفترچه را به صورت منظم بررسی کند و تیم مدیریت را مطلع کند تا اقدامات لازم انجام شود

4- راه حل های کنترل آفات خود را ارتقاء دهید :

علم و فناوری های به کار گرفته شده در کنترل آفات به طور مداوم در حال پیشرفت هستند بنابراین حداقل سالیانه یکبار بازار کنترل آفات را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی از لحاظ اثر بخشی،یکپارچگی تجاری و کارایی هزینه می تواند در مجموعه شما مورد استفاده قرار گیرد .
اگر مواد و تجهیزات و روش ها را ارتقاء میدهید تیم خانه داری شما باید در این موارد به روز شده و آموزش های لازم را ببیند تا بتوانند به کمک راه حل های کنترل آفات شما برای هتل عمل کنند .

ب- انتخاب شرکت سمپاشی معتبر :

با عنایت به خط مشی مدیریت هتل ، به منظور ارتقاء سلامت عمومی و ایجاد شرایط ایمن برای پرسنل و مهمانان و استفاده بهینه از منابع و لزوم استفاده از نیروهای متخصص، امر مبارزه با آفات به شرکت پیمانکار خصوصی واگذار گردد.

انتخاب بهترین شرکت سمپاشی

مقاله بهترین شرکت سمپاشی را چطوری انتخاب کنیم ؟

ج- آفات رایج در هتل،مراکز اقامتی و مهمانسرا

هتل ها علاوه بر اینکه مثل ساختمان های مسکونی و اداری ممکن است در معرض همه نوع آفتی قرار گیرد، به دلیل اینکه یک مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی مانند رستوران و کافی شاپ و قنادی و … دارند اکثراً آلوده به سوسک ریزآلمانی  هستند و گاهاً با توجه به وسعت آنها درگیر آلودگی به موش ها و سوسک های امریکایی نیز می شوند .همچنین با توجه به اقامت مهمانان متعدد در اتاق ها، همیشه در معرض انتقال ساس هستند .

ساس :

ساس از کجا میاد ؟ ساس یا موجودات دیگر از چیزی بوجود نمی آیند فقط از جایی به جای دیگر منتقل می شوند و در صورت داشتن شرایط مساعد مانند پناهگاه و غذا تکثیر می شوند. ساس ها در غالب موارد از طریق مهمانانی که خانه شان آلوده به ساس هست یا محل کار درگیر ساس بوده است از طریق لباس یا بدنشان منتقل می شوند و در موارد کمی از طریق خرید وسایل پشمی و ابری دست دوم مانند تشک و مبلمان و … منتقل می شوند.

بازرسی و جستجوی چنین وسایلی قبل از ورود به محل جدید به منظور کشف آلودگی احتمالی به ساس بسیار مفید خواهد بود. در صورت آلوده شدن محل به ساس بایستی سمپاشی ساس صورت گیرد.
جهت کسب اطلاعات در رابطه با سموم مناسب ساس و نحوه سمپاشی ساس کلیک کنید.

موش :

اقدامات بهسازی و بهداشتی مبارزه با موش در هتل
الف- جمع آوری و دفن بهداشتی زباله :

در دسترس بودن زباله و پس مانده غذا یکی از علل استقرار و افزایش جمعیت موش ها به خصوص راتوس نروژیکوس است. بنابراین نگهداری زباله در ظروف فلزی بدون رخنه و تخلیه سریع روزانه از روشهای موثر کاهش جمعیت موش هاست .

ب- رات پروف کردن ساختمان Rat proffing:

رات پروف کردن ساختمان به منظور ممانعت از ورود موشها به ساختمان از طریق ساخت پی بنا با بتون آرمه ، تنظیم لبه پایینی درها به شکل کاملاً چسبیده به چارچوب بدون شکاف و نصب ورقه فلزی به طول 30 سانتی متر از سطح زمین بر روی دربهای تخته ای ، نصب توری ضخیم بر روی پنجره ها و ورودی هواکش طبقات پایین ساختمان، تعویض سریع شیشه های شکسته و نصب صفحات فلزی مسطح یا قیف مانند بر روی ناودانها انجام می گیرد.

ج – از بین بردن پناهگاهها و لانه موشها و محروم کردن آنها از دسترسی به آب و غذا :

از طریق پر کردن شکافها و سوراخها با سیمان و قرار دادن مواد غذایی بر روی سکو به ارتفاع 30 تا 40 سانتیمتر از سطح زمین و 30 سانتیمتر از سطح دیوار و تهویه مناسب و نور کافی در انبارها و از بین بردن منابع زاید آب (مثل تعویض واشر شیر هایی که جکه می کنند. ) می توان باعث کاهش جمعیت موش ها شد.

د – بهداشتی نگه داشتن محیط زیست :

با رعایت بهداشت در کلیه نقاط هتل (علی الخصوص قسمت های زیر زمین و انبارهای غذایی و اداری و واحدهای خانه داری که معمولاً در معرض دید نیستند و توجه چندانی به آنها نمی شود ) مانند استفاده از ظروف زباله درب دار، در دسترس قرار ندادن مواد زاید و پس مانده غذا به طور آزاد و عدم پراکندگی زباله در اطراف خانه ها نیز می توان روند تکثیر موش ها را کنترل کرد .

رعایت موارد بالا از ورود، استقرار و تکثیر موش ها در محل پیشگیری می کند ولی در صورت مشاهده موش ها در محل بایستی از طریق سمپاشی موش و طعمه گذاری موش اقدام کرد.

سمپاشی سوسک :

برای مبارزه با سوسک بایستی از روشهای شیمیایی یا غیر شیمایی استفاده کرد :
روشهای غیر شیمیایی علیه سوسک :
شامل اقداماتی است که از ورود سوسک به اتاقهای هتل و اماکن جلوگیری کرده و همچنین محیط را برای زندگی آنان نامناسب می کند. برای جلوگیری از ورود آنها باید اقدام به نصب توری برای پنجره ها و نصب نمد یا اسفنج یا درزگیر در زیر درهای ورودی (به شکلی که با کف تماس داشته باشد)کرد.

نکته مهم و کلیدی اینست که بدانید سوسکها برای ادامه حیات به آب و غذا و پناهگاه نیاز دارند و با حذف این عوامل میتوان از شر سوسک ها راحت شد.
کاهش منابع غذایی : شامل جمع آوری و دفع مناسب زباله ها -استفاده از زباله دان مناسب درب دار- نگهداری مواد غذایی باقیمانده در یخچال- نظافت سکوها و قفسه های آشپزخانه- نظافت کف آشپزخانه- نظافت چربی باقیمانده بر روی سطوح-شستشوی منظم ظروف غذا
حذف منابع آب : تجهیز خروجی های فاضلاب مانند کف شوی آشپزخانه و ظرفشویی و توالت به درپوش و توری ریز- استفاده از توری ریز در هواکش توالت در پشت بام-مسدود نمودن کناره های لوله خروجی فاضلاب پشت لباسشویی- تعمیر شیر آب هایی که چکه میکند
حذف پناهگاه : مسدود نمودن درز و شکاف و حفره و سوراخ هایی که در ساختمان وجود دارد- همچنین در رایزرها و سقف کاذب ساختمان- استفاده از کابینت ها و قفسه های پایه دار برای اینکه نظافت زیر آن امکانپذیر باشد.

با این حال در صورت استقرار سوسک ها در محل، اقدامات فوق باعث از بین رفتن آنها نشده و می بایست مبارزه شیمیایی ( سم پاشی سوسک ) انجام داد.
قبل از اقدام به سمپاشی بایستی نوع سوسک و آلودگی به محل مشخص شود تا نوع سم مناسب انتخاب گردد.

سمپاشی سوسک :

سموم مورد نیاز برای سمپاشی سوسک ریزآلمانی (سوسک کابینتی): به تمام سموم مقاوم هستند و برای از بین بردن آنها بایستی در بازهای زمانی مناسب مطابق نظر کارشناس از ترکیبی از سموم پیرتیروئیدی و فسفره استفاده کرد و در هر بار سمپاشی ترکیب مورد نظر تغییر پیدا کند.شرکت سمپاشی ارمغان بهداشت محیط با استفاده از مواد جدید غیر سمی نسبت به ریشه کنی تضمینی سوسک کابینتی (سمپاشی سوسک ریز)اقدام می کند.

در روش جدید نیازی به خالی کردن کابینت ها،شستشو، جابه جایی و ترک محل نمی باشد و مواد مورد استفاده غیر سمی و صد در صد بر علیه سوسک ریز کابینتی موثر هستند.

سمپاشی سوسک درشت آمریکایی (سوسک فاضلابی) : تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مقاومت این حشره به سموم داده نشده است. درمناطقی که انسان تردد می کند بهترین سم برای سمپاشی منازل استفاده از سموم پیرتیرویئدی استفاده گردد.می توان از سموم سایپرمترین،پرمترین،سولفاک،آیکون،دلتامترین،بایگون،تترامترین،آلفامترین و …. استفاده کرد.

نویسنده : شرکت ارمغان بهداشت محیط – وحید مرادی مهر

4 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x