نقد و بررسی کارایی دستگاه های دورکننده حشرات التراسونیک (فراصوت)

آیا دستگاه های التراسونیک دفع حشرات کارایی دارد؟مجوز بهداشت و عوارض استفاده از دستگاه فراصوت دفع آفات چیست؟ارمغان بهداشت محیط پاسخ میدهد.

عده ای از کسانی که با آفاتی مثل ساس،موش،سوسک،کبوتر و … در منازل یا صنعت مشکل دارند در رابطه با تاثیر دستگاه های التراسونیک یا فراصوت دفع حشرات سوال می کنند و میخواهند بدانند  دستگاه فراصوت می تواند جایگزین سمپاشی و طعمه گذاری موش یا سمپاشی سوسک و …  شود یا نه!؟

بنابراین ارمغان بهداشت محیط  در رابطه با تعدادی از این سوالات مربوط به دستگاه های الکترونیک دفع حشرات یا عوارض آنها پاسخ می دهد:

کارایی دستگاه التراسونیک دفع حشرات

دستگاه های التراسونیک یا فراصوت دفع حشرات چگونه کار می کنند :

فرکانس شنوایی امواج صوتی در انسان بین 20 تا 20000 هرتز است . ولی حشرات و برخی از موجودات قادر به شنیدن اصواتی با فرکانس های بالاتر مثلا 35000 هرتز هستند . بنابراین به صورت تئوری اگر امواجی با فرکانس بیش از 20000 هرتز ایجاد کنیم انسان ها قادر به شنیدن آن نیستند ولی این اصوات با فرکانس بالا باعث فراری دادن حشرات می شود .

آیا دستگاه های الکتریکی فراصوت بر روی دفع حشرات موثر است :
ایا دستگاه دفع حشرات کارایی دارد؟

برای من سخت است به این سوال جواب صریح و بی طرفانه دهم چون مجموعه شرکت ارمغان بهداشت محیط خود به روش شیمیایی نسبت به دفع حشرات و آفات اقدام می کند بنابراین از خوانندگان عزیز دعوت می کنم نظرات استفاده کنندگان دستگاههای التراسونیک را در لینک یک فروشگاه اینترنتی به دقت مطالعه کنند.

این دستگاه ها بر روی آفات تاثیری را که ادعا می کنند به هیچ عنوان ندارد .

آیا دستگاه های التراسونیک دفع حشرات مجوز بهداشت دارند :

برخلاف ادعای فروشندگان دستگاه های التراسونیک، این دستگاه های هیچ گونه مجوزی از وزارت بهداشت ایران یا چین یا هیچ کشوری را ندارند و عوارض دستگاه فراصوت دورکننده حشرات بر روی انسان تا حدودی ناشناخته است .

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام با تلفن شکایات بهداشت محیط وزارت بهداشت با تلفن 190 تماس بگیرید یا با مراکز سلامت محیط و کار دانشگاه های علوم پزشکی استان محل اقامتتون تماس بگیرید .

اگر این دستگاه ها موثر نیست یا مجوز بهداشت ندارد چطور در صدا و سیما تبلیغ می شود :

بنا بر اطلاعی که اینجانب از وزارت بهداشت دارم طی نامه ای به صدا و سیما تذکر داده شده از تبلیغ این دستگاه ها دست بردارد ولی ظاهرا صدا و سیما به پول این تبلیغ نیاز دارد و مانند داروی رویش مجدد مو و کرم حلزون و … این تبلیغات را بدون توجه به سلامت مردم پخش می کند .

عوارض دستگاه های التراسونیک (فراصوت ) دفع حشرات چیست :

نشنیدن فرکانس امواج صوتی این دستگاه ها دلیل بر بی ضرر بودن اونها نیست و همانگونه که امواج دستگاه های اشعه رادیولوژی حس نمی شوند و عوارض زیادی بر روی انسان دارند این دستگاه ها هم ممکن است اثرات ناشناخته ای بر روی انسان داشته باشند . بنابراین توصیه میشود مقاله تحقیقی زیر در رابطه با عوارض امواج صوتی را مطالعه نمایید :

مقاله امواج فراصوت و تاثیر آن بر روی انسان و اثرات بیولوژیکی آن بر روی حیوانات،گیاهان و محیط

مقاله اثربخشی دستگاه‌های دافع آفات اولتراسونیک موجود در بازار بر رفتار ساس‌ها – مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی امریکا
نویسنده : مهندس وحید مرادی مهر-ارمغان بهداشت محیط

4 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x