سمپاشی مورچه

علی رغم اینکه مورچه ها اهمیت پزشکی ندارند و آسیبی به انسان نمی زنند ولی وقتی مورچه وارد منازل یا دفاتر کار می شود و جمعیت آنها بی رویه رشد می کند به رفاه انسان صدمه می زند. تصور کنید داخل سفره نان یا قندان یا پریز برق و هر نقطه ای از خانه مدام مورچه ها را مشاهده می کنید، در این موقع این موجود سختکوش و بی آزار تبدیل به یک حشره خطرناک می شود که دنبال راهی برای سمپاشی مورچه می گردیم.اکثر سموم برای سمپاشی مورچه راهکار موقتی دارد چون چند روز بعد دوباره سرو کله این حشرات منظم پیدا می شود. در حال حاضر در شرکت کنترل آفات ارمغان بهداشت محیط بهترین سموم استفاده از فرمون ها و طعمه های بی خطر است که راهکار دایمی و جدید برای از بین بردن مورچه ها محسوب می شود.

بیولوژِی مورچه :

بیش از 12000 گونه مورچه تا به حال شناسایی شده اند و در سرتاسر کره زمین به غیر قطب شمال و جنوب پراکنده شده اند. موفقیت خود را مدیون زندگی اجتماعی خود و توانایی انعطاف پذیری و تطبیق با محیط هستند. تقسیم وظایف بسیار دقیقی دارند و معمولا گروهای اجتماعی کارگر،سرباز و ملکه در هر اجتماعی دیده می شود.

مانند سایر حشرات بندن آنها از سه بخش سر،شانه و شکم تشکیل شده و سه جفت پا دارند.مورچه از طریق شاخک های خود و با استفاده از ماده شیمیایی با نام فرمون با همدیگر ارتباط برقرار می کنند .

سیکل زندگی مورچه
سیکل زندگی مورچه

سمپاشی مورچه :

تا قبل از شناخت فرمون ها و استفاده گسترده از طعمه ها که به عنوان راهکار مطمئن و بی خطر برای دفع مورچه ها استفاده می شود معمولا از روش های قدیمی مانند استفاده از حشره کش های عموم پیرتیروئیدی مانند پیرتیرون و سایپرمترین و … برای سمپاشی مورچه استفاده می شد که اکنون نیز تعداد از شرکتهای سمپاشی  از همین راه حل های قدیمی استفاده می کند .

باید در نظر داشته باشید سموم حشره کش عمومی راهکار موقتی برای از بین بردن مورچه ها هستند و معمولا بعد از گذشت چند ماه مجددا سر و کله مورچه ها پیدا می شود.

همچنین در سمپاشی ساختمان ها توجه به شکل ساختمان وطبقه ای که درگیر مورچه است در ریشه کنی قطعی مورچه موثر است . مثلا وقتی طبقه اول ساختمان درگیر مورچه است بایستی سمپاشی یا طعمه گذاری در طبقه پارکینگ و حیاط انجام شود تا مبارزه موثر باشد و بازدید قبل از شروع عملیات از ساختمان و محل لانه مورچه ها انجام شود .

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x